menusearch
diakoco.com

دردسر های یک پروژه بازسازی ساختمان

۱۳۹۶/۱۱/۹ دوشنبه
(5)
(0)
دردسر های یک پروژه بازسازی ساختمان
دردسر های یک پروژه بازسازی ساختمان
دردسرهای یک پروژه بازسازی
 
در کشور ما به طور کلی و در میان عامه مردم ، مدیر و مدیریت یک پروژه عنصری نامفهوم و تعریف نشده است . معمولا کارفرمایان و سرمایه گذاران علاقه مندند تا مدیریت و سرپرستی کار را خود به عهده بگیرند و به کارگیری و یا استخدام یک مدیر پروژه ، ناظر یا سرپرست را به نوعی اتلاف پول و بالا بردن هزینه میدانند. فارغ از اینکه در کاری که قصد انجام را دارند ، تخصص دارند یا ندارند . آنها با اعتماد به نفس تمام میخواهند تمام مراحل پروژه اعم از طراحی ، نظارت و حتی اجرا را خود به عهده بگیرند . قطعا ساده ترین کارهایی که به چشم ما پیش پا افتاده و ساده هستند ، نکات و فوت و فن هایی دارد که تا با آنها درگیر نشده باشیم از آنها بی خبر خواهیم بود .  و عدم رعایت و دقت در همان ریزه کاریها میتواند موجب اتلاف وقت و هزینه های هنگفت گردد . در اینجا به طور خاص درباره موضوع پروژه بازسازی و نوسازی یک ساختمان یا آپارتمان صحبت میکنیم.
برای تمام کسانی که تا امروز حداقل یک بار درگیر یک پروژه بازسازی شده اند ادامه این مقاله ملموس تر خواهد بود.
بازسازی اساسی یک ساختمان نیازمند دانش مهندسی معماری و عمران است . علاوه بر این داشتن اطلاعات کافی در زمینه تاسیسات و برق ساختمان نیز بسیار حائز اهمیت است . بررسی مسیر عبور سیم کشی ساختمان ، لوله های آب مصرفی ، لوله های آب رادیاتور ، لوله های فاضلاب و دودکش ، کانال کولر و .... از اولین قدمها قبل از اقدام به هرگونه تخریب است . کسانی که قصد تغییر پلان ساختمان را دارند باید حتما تمام موارد فوق را در کنار شرایط سازه ای بررسی کنند .
یکی دیگر از موارد حائز اهمیت ، برنامه زمانبندی و اولویت بندی کارها است . در هر پروژه ای ترتیب کار ها بسیار بسیار مهم است . عدم رعایت ترتیب در کارها در بهترین شرایط منجر به تخریب و انجام دوباره آنهاست و در موارد حاد تر خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد .
براورد در اندازه ها و مقدار مصالح مورد نیاز  : این آیتم به دو بخش تقسیم میشود
هدف از اندازه گیری ها 2 چیز است : خرید مصالح درست و به اندازه – خرید وسایل و تجهیزات درست ( از لحاظ ابعاد و کاربردی بودن ) .
برای مثال برای خرید کاشی در نظر گرفتن ابعاد صحیح کاشی با توجه به ایعاد سرویس بهداشتی یا آشپزخانه مهم است . این نکته میزان اتلاف متریال را به حداقل می رساند و از آن مهمتر نما و جلوه کار پس از اجرا زیباتر میشود . در نظر گرفتن مقدار پرت یا مصالح تلف شده مهم است . کمبود مصالح پای کار موجب صرف هزینه حمل و اتلاف وقت کاشی کار می گردد . همچنین ممکن است از کاشی مورد نظر دیگر در انبار فروشنده موجود نباشد و این یعنی ایجاد استرس و عصبی شدن کارفرما.
همچنین در خرید تجهیزات و لوازم از نظر ابعاد باید بسیار دقت کرد . فروشندگان میخواهند به هر قیمتی کالای خود را بفروشند، شما باید هوشمند باشید.
و اما میرسیم به حساس ترین قسمت کار :
نظارت و ارائه دستورالعمل . یادتان باشد ماهرترین استاد کار سنگ کاری اما بیسواد یا کم سواد نیاز به یک ناظر دارد . دید مهندسی ، پیدا کردن راه کار برای یک مشکل ، آینده نگری در مراحل یک کار فقط با تجربه بدست نمی آید . سواد و داشتن تخصص است که به انسان دید میدهد . گاها هنگام عملیات اجرایی یک پروژه ، چند کار به موازات و همزمان انجام می گردد . یک نظارت دقیق و همه جانبه نیاز است تا کار در مسیر خود و به درستی انجام گردد.
کارفرمایی که مالک یک آپارتمان است ، اگر خود کارمند باشد ، چند روز ، چند دفعه و یا چند ساعت میتواند سر پروژه حضور داشته باشد؟ و دوم اینکه اگر هم حضور داشته باشد ، آیا از دانش و تجربه کافی برای اینکار برخوردار است؟
متاسفانه اکثر کسانی که برای بازسازی آپارتمان یا بازسازی منزل خود برای مشاوره و انجام بازسازی به شرکت ها یا موسساتی ارائه دهنده این خدمات مراجعه میکنند ، علاوه بر اینکه حاضر نیستند هیچ بهایی برای مراجعه پیمانکاران و بازدید و مشاوره آنها پرداخت کنند ، بعد از ملاحظه آیتم نظارت و مدیریت پروژه دربرگه پیشنهاد قیمت متعجب می گردند و هزینه کردن بابت آنرا غیر قابل قبول می دانند . در حالی که در واقع آن شخص ، شرکت یا موسسه ، بابت وقتی که برای محاسبات ، برنامه ریزی ، مدیریت نیروی کار ، نظارت و اجرای بی نقص پروژه برای مشتریان خود صرف میکند و همچنین قبول مسئولیت و در قبال اجرای بی نقص پروژه بازسازی و همچنین تمام چالش ها و استرس هایی که در طول کل پروژه متحمل میشود از شما مبلغی دریافت میکند . در غیر اینصورت هزینه نیروی کار ، حمل و نقل ، تکنسین مبالغی مشخص و غیر قابل چشم پوشی است . متاسفانه همانطور که در ابتدای این مقاله بیان شد ، این شیوه اجرای پروژه  ها در از جمله بازسازی آپارتمان یا بازسازی ساختمان ها در کشور ما مرسوم نشده و چه بسا خسارتهای مالی و روحی که کارفرمایان به خاطر عدم قبول به کارگیری یک مدیر پروژه متحمل شده اند. به امید اصلاح این شیوه و سپردن هر کاری به یک کاردان در امور محوله.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گروه بازسازی و تعمیرات ساختمان دیاکو ، ارائه دهنده خدمات تخصصی نوسازی ساختمان مطابق اصول مهندسی و معماری در تهران
شرکت سازنده