menusearch
diakoco.com

جابجایی دیوار ها هنگام بازسازی ساختمان

۱۳۹۶/۱۰/۱۶ شنبه
(1)
(0)
جابجایی دیوار ها هنگام بازسازی ساختمان
جابجایی دیوار ها هنگام بازسازی ساختمان
تغییر پلان ( نقشه ) واحد مسکونی در ساختمانهای قدیمی


بسیاری از کسانی که در آپارتمانهای بالای 30 سال زندگی میکنند . یا ساختمانی کلنگی خریداری کرده و قصد استفاده از آن را دارند ، علاقه مند به بازسازی و تغییر پلان ساختمان و جابجایی دیوارها هستند . اگر اطلاعات کافی و یا تخصصی در زمینه ساختمان ندارید ، نکات مهمی وجود دارند که می بایست قبل از هرگونه اقدامی از آنها آگاه شوید.

در ساختمانهای قدیمی  سیستم سقف ساختمانها مشابه سقف های امروزی از جمله تیرچه و یونولیت ، عرشه فولادی و ... نمی باشد . سقف ساختمانهای قدیمی طاق ضربی با آجر فشاری می باشد. به این صورت که بین تیرهای فرعی آجرها با دست و قوس کمی اجرا میشود . این قوس سبب میشود تا نیروهای وارد به ساختمان از طریق همین طاق ها به تیرهای فرعی و از تیر فرعی به ترتیب به تیرهای اصلی و بعد از طریق ستون ها به زمین منتقل گردد .


جابجایی دیوار در ساختمانهای قدیمی
نمونه سفق طاق ضربی با آجر فشاری 


جابجایی دیوار در ساختمانهای قدیمی
نمونه سقف تیرچه و یونولیت

 

در ساختمانهای امروزی ستونها که از جنس بتن آرمه یا فولادی هستند ، وظیفه نگه داشتن سقف و انتقال نیروها را دارند. تمام دیوارهایی که در آپارتمانهای نوساز و به روز مشاهده میکنید صرفا تیغه های جدا کننده هستند و هیچگونه نیرو و باری را تحمل نمیکنند و ضخامت آنها حدود 15 سانتی متر میباشد. در صورت تخریب و جابجایی این دیوارها ، صدمه ای به ساختمان وارد نمیشود . اما در ساختمانهای قدیمی ، برخی از دیوارها باربر هستند . این به این معنی است که این دیوار وزن سقفی که روی آن است را تحمل می کند. حال اگر بدون در نطر گرفتن این موضوع ، بخش یا تمام چنین دیواری را تخریب کنیم چه اتفاقی می افتد؟ بله موجب فروریزی سقف می گردد . ضخامت دیوارهای باربر بین 30 تا 40 سانتی متر است . پس اگر با دیواری با این ضخامت مواجه شدید احتمالا باید دست نگه دارید . حتما با یک مهندس سازه مشورت کنید . این نکته را به خاطر داشته باشید ، در ساختمانهای قدیمی قبل از اقدام به هرگونه بازسازی اساسی  تغییر در سازه و یا تاسیسات با کارشناس و متخصص موضوع مربوطه هماهنگی های لازم را به عمل آورید . گروه بازسازی ساختمان دیاکو
09022898114

 

 

 


 

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گروه بازسازی و تعمیرات ساختمان دیاکو ، ارائه دهنده خدمات تخصصی نوسازی ساختمان مطابق اصول مهندسی و معماری در تهران
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز